Zakończenie asystentury

Zakończenie asystentury

Postprzez agniecha19 » Wt gru 04, 2012 7:09 am

Witam!
Chcę zakończyć pracę z rodziną, czy może ktoś udzielił by mi wskazówek jak to zrobić - chodzi o dokumentację.
Z góry dziękuję!
agniechag19@o2.pl
agniecha19

Re: Zakończenie asystentury

Postprzez Jadzia » Pt gru 14, 2012 3:06 pm

Ja napisałam notatke służbową. Zakończenie nastąpiło ze względu na przeprowadzkę rodziny i nie podanei nam nowego adresu. zaznaczyłam tylko że dalsze działania są wskazane i podałam konkretnie jakie.
Jadzia

Postprzez Justyna » So lip 20, 2013 7:04 pm

Twoja rodzina się wyprowadziła i masz z górki. u mnie natomiast współpraca jest bezowocna, klienci nie chcą niczego zmieniać, ja jestem z nimi 8 miesięcy i wydaje mi się, że to stracony czas. Wystarczy, że napiszę notatkę, że dalsza współpraca jest zbędna? :o
Justyna

Postprzez kuracjusz » Pt sie 09, 2013 11:01 am

Jeżeli rodzina podpisuje zgodę na współprace z asystentem rodziny, to musiałoby być podobnie z jej zakończeniem, od ponad roku, gdy pracuje w OPS-ie miałem trzy takie przypadki, każdy jednak inny:
1) rodzina nie chciała dłużej asystentury(po trzech miesiącach doszło do podpisania dokumentu stwierdzającego koniec współpracy)
2) Rodzina unikała kontaktu, nie odbiera telefonu, nie korzysta często z pomocy opieki społecznej, wraz z pracownikiem socjalnym napisaliśmy notatkę służbową o ustaniu współpracy oraz że w opinii asystenta rodziny dzieci w rodzinie są bezpieczne.
3) w rodzinie podczas współpracy była interwencja policji i sądownie odebrano dzieci, obecnie sądownie rodzinie zastępczej, zwołaliśmy w OPS zespół roboczy) dzielnicowy koordynator pieczy zastępczej z PCPR-u, pracownik socjalny, asystent rodziny), aby pomóc w/w rodzinie, m Inn. w kontakcie z dziećmi oraz w przyszłości by dzieci wróciły do rodziców, niestety cele i działania, choć bardzo proste(razem podjęte na zespole roboczym) i możliwe do zrealizowania nie zostały realizowane, na dwóch spotkaniach nikt z rodziny nie dotarł, oboje rodzice poza miejscem zamieszkania od 4 miesięcy, bez kontaktu nawet telefonicznego, zakończyliśmy, więc zwoływanie zespołu roboczego, napisaliśmy notatkę o zakończeniu współpracy, której już od dawna nie ma. Taki dokument powinien podpisać dyrektor, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej.
Moim zdaniem zawsze musi być końcowy dokument asystenta rodziny w teczce tej rodziny z zwięzłym opisaniem, co udało się zrobić, czego nie, dlaczego nie jest możliwa dalsze współpraca, czy nie ma zagrożenia zdrowia lub życia członków rodziny. Czasem ktoś nie chce współpracy na zasadzie „nie bo nie!”, ale łatwiej jest, gdy z sądu otrzymujemy pismo aby asystent rodziny podjął w niej pracę, wtedy pismo do sądu o zaprzestania pracy z rodziną, co powiem osobiście doświadczenia jest rzadkością. Dla, wielu, bowiem decyzja sądu jest ostatnia deska ratunku dla rodziny.
Powodzenia i podzielcie się, jak wy kończycie prace z rodziną...
:idea: :roll:

kuracjusz

Postprzez Wiki » Wt sie 13, 2013 8:47 am

Cześć. Ja zakończyłam współpracę z dwiema rodzinami - piszę zakończenie współpracy z rodziną ze względu na osiąięte cele, podpis rodziny i mój, oraz data w którym dniu jest zakończenie.
Wiki

Postprzez MagdaB » N wrz 15, 2013 5:45 am

Nie kończyłam pracy z rodziną, choć niejednokrotnie miałam chęć to zrobić. Mam 7 rodzin, z których jako tako współpracuje tylko 1... :evil: Kiedy byłam gotowa zrezygnować z asystentury u jednej z rodzin (brak współpracy, kłamstwa itp) od koleżanki AR usłyszałam, że wtedy rodzina poniesie spore konsekwencje. Czy faktycznie tak jest, że po mojej rezygnacji rodzina np. będzie miała zabrane zasiłki z OPS, będzie miała założoną sprawę w sądzie o braku współpracy ze mną (czyli urzędnikiem państwowym)? Jak to jest? Na siłę, to współpracować się nie da, wiadomo. Ale żeby od razu rodzina po tyłku dostawała?
MagdaB

Postprzez hermina » N wrz 15, 2013 11:01 am

faktycznie jest wpis do akt w MOPS że był AR i rodzina nie działała z nim tym bardziej, że musisz napisać przy zakończeniu dla czego nie ma współpracy. Jeśli sądownie był nakaz to tym bardziej się trzeba wytłumaczyć, a co do zasiłków to zależy wszystko od ich ps i kierownika MOPS

"Ale żeby od razu rodzina po tyłku dostawała?" no nie wiem czy tak od razu bo pewnie ze 2..3 miesiące się chodzi do rodziny żeby wybadać sytuacje a poza tym działa zasada kija i marchewki... ja mam jedną rodzinę u której już było 2 ar tylko z POLK na 4 miesiące i już mnie nie chcieli jak tylko usłyszeli, że od sierpnia do końca roku a teraz bardzo fajnie nam się współpracuje, pomagam pisać dokumenty, siedzę u nich 2h jak tam wchodzę:) wszyscy są w miarę zadowoleni... tamte panie poniekąd miały jakiś plan na rodzinę, coś od ps usłyszały i trudno im było współpracować... czasem wystarczy czynnik ludzki inny wprowadzić i nie naciskać za nadto:)

rodzina z drugiej strony powinna być świadoma od początku jakie ma zadania AR i jak powinien współpracować on ze środowiskiem...może byli przymuszeni przez MOPS?? różnie to bywa...
hermina

Postprzez birdgoska » Pt cze 06, 2014 9:05 pm

Ja mam taki problem. A.r. został przydzielony decyzją sądu. Rodzice mają ograniczone prawa rodzicielskie. W domu dzieje się już od kilku miesięcy dobrze. poprzedni asystent w swoim podsumowaniu napisał, że praca z tą rodziną nie jest potrzebna, a tymczasem na rozprawie sędzia na koniec walnął że ma być znowu asystent. Wszyscy byli zaskoczeni. Matka (swoją drogą bardzo kobieta ,,na miejscu") przyszła do mnie z prośbą o pomoc w napisaniu pisma do sądu, że nie potrzeba a.r. Owszem ona może 1 raz w tygodniu w moim towarzystwie wypić kawę,do końca roku ale czy to ma jakiś sens. Widzę, że rodzina sobie dobrze radzi, dzieci się uczą, w domu czysto i ładnie, zawsze obiad itp. Rodzice pracują.
Macie jakieś pomysły jak nawet zacząć takie pismo, co można w nim napisać?
birdgoska

Postprzez Lisbeth » Pn cze 09, 2014 12:25 pm

birdgoska, ja widzę rozwiązania trzy:
1) Jeśli rodzina ma ograniczona władzę rodzicielską zapewne posiada też nadzór kuratora. Zasięgnąć jego opinii. Jesli nie ma widoków na przywracanie władzy rodzicielskiej (być może kurator się przymierza, sąd jeszcze nie wie) pracować z rodziną do osiągnięcia celu "odzyskanie władzy rodzicielskiej". Chyba jakis powód jest, skoro władza jest ciągle ograniczona.

3) Jeśli warunki pracy średnio pozwalają (za dużo rodzin itp a są inne, w których pomoc asystenta będzie bardziej niezbędna), poprosić kierownika o kontakt z sądem i przedstawienie tej kwestii (w końcu twój kierownik decyduje, gdzie pracujesz, nie sąd)

3) Pismo można rozpocząc tak: "Wnoszę o zniesienie obowiązku korzystania ze wsparcia asystenta rodziny". Opisać krótko sytuację, która doprowadziła do ograczenia w.r., rezultaty pracy z poprzednim asystentem (skoro odbyło sie posiedzenie wykonawcze, opinię poprzedniego asystenta sąd ma a jeśli nie, może się zwrócić o info do kierownika OPS) oraz aktualną sytuację rodziny, obszary, w których dobrze sobie radzi.

Wiele zależy tez od tego, z jakiej przyczyny ograniczona była władza rodzicielska. Być może zapewnienie warunków bytowych to w tym przypadku za mało.
Lisbeth

Postprzez birdgoska » Pn cze 09, 2014 9:01 pm

Kiedy pytałam pracowników socjalnych dlaczego została władza rodzicielska ograniczona tym rodzicom, to nie wiedzą :lol:
birdgoska

Następna strona

Powrót do Dokumentacja pracy asystenta rodziny